3rd party javascriptlerin daha performansli çalistirilmasi

Tüm kodunuzu optimize ettiniz, cssleri minify ettiniz, fazlalik jsleri çikardiniz ancak siteniz hala çok yavas yükleniyor. Bu yazimda, üçüncü taraf JavaScriptlerin yüklenmesiyle ilgili sorunlari nasil bulup düzeltecegimizi anlatacağım.

Angular kurulumu

Angular uygulamamızı oluşturmadan önce nasıl kuracağımızı göreceğiz.

Open Street Map 429 hatası

Open Street Map OSM 429 hatası ve çözüm önerileri

CSS Pseudo classları jquery ile manipüle etme

:before, :after... gibi css elemanlarını js/jquery kullanarak seçmek/değiştirmek normal selectorlerle mümkün değildir, böyle durumlarda injectStyle veya rule oluşturulur, bu metodla sayfanın sonuna inline css yazdırmış olursunuz.

Leaflet js kütüphanesi

Leaflet, interaktif web haritaları geliştirmemize olanak sağlayan açık kaynak kodlu bir Javascript kütüphanesidir. Vladimir Agafonkin tarafından geliştirilmiştir. Resmi sitesinde oldukça fazla örnek, döküman ve eklenti içermekte, Türkçe kaynak bulmada sıkıntı çekenler için leaflet kütüphanesini projeye eklemeyi ve kütüphanelerini örneklendirmeye çalışacağım.

Jquery UI nedir? Jquery UI projeye nasıl eklenir, örnek uygulama

jQuery UI (user interface) açık kaynak bir JavaScript kütüphanesi olan jQuery özellikle görsel tasarımlar, animasyonlar, efektler vb uygulamalarda daha kolay ve işlevsel kullanabilmek için geliştirilmiş bir Javascript kütüphanesidir. En çok kullanılan fonksiyonları, sürükle-bırak, yeniden ölçülendirme, takvim, progressbar, slider, menü, açılan pencereler... jQuery de olduğu gibi jquery-ui de de az kod – çok iş mantığı vardır.

Json veriyi tabloya aktarma

Client side tarafta çekilen bir Json datayı, istenen kolon başlıklarına göre yine client side tarafta nasıl gösterileceğini anlatacağım.

Moment.js Kullanımı

MomentJS tarihlerle ilgili işlemleri kolaylaştıran javascript kütüphanesidi. Angularjs, nodejs ve jquery ile uyumlu çalışır.

Json Error during serialization or deserialization using the JSON

Json hatası çözümü, kayıt sayısı artınca alınan hatanın sebebi MaxJsonLength özelliğinin default değeri 102400 oluşudur.

Jquery mousedown/mouseup ve Click olayı farkı.

İki event da mouse sol buton tıklanınca tetiklenme olayı gibi gözükse de küçük bir fark var.

JavaScript Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Öğrenilir?

JavaScript birçok kaynakta da göreceğiniz üzere Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. JavaScript bize etkileşimli ve dinamik web sayfaları hazırlama imkanı vermektedir. Sözdizimi Java’ya benzese de Java ve JavaScript birbirinden farklı teknolojilerdir.