SSL nedir? Seo konusunda etkisi nelerdir?

Secure sockets layer(SSL) baş harflerinin kısaltmasıdır. Kullandığınız tarayıcıyla bağlı olduğunuz web sitenin web sunucusu arasında güvenli bilgi alışverişini sağlayan yöntemdir. “ https:// “ bağlantısında kullanılan kriptografik protokolle gönderilen bilginin kesinlikle doğru adreste deşifre edilebilmesi sağlanır. Veri iletişiminde şifrelemenin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. SSL protokolünde ise 128 bit ve 256 bit şifreleme kullanılır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır.  Bu yazıda SSL ve SEO arasındaki ilişkiyi anlatacağım. Kendi web sitemi de SSL kullanarak https protokolüne geçirdiğim için bu yazıyı yazacak yetkinlikte olduğumu düşünüyorum.

SSL

Google’ın SSL’e bu kadar önem verdiğini bilmezken, bu güvenlik protokolü’nün (SSL)  sadece e-ticaret sitelerinde ve üyelik gerektiren portallarda kullanıldığını düşünürdüm.  Güvenli site kavramı ve kullanıcı güvenliğinin önemsendiği gösterilmek için SSL(HTTPS) ile ilgili 2015 yılında yeni bir algoritmanın devreye sokulduğu duyurulmuştu. Google tarafından yapılan açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

googleSSL

SSL sertifikasını nasıl alırım, aktif hale getiririm ve fiyatı nedir?

SSL Sertifikası ihs, godaddy, natro, rapidssl, ,verisign,globalsign… gibi firmalardan bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olanı satın alabilirsiniz.  10$-5000$ arası değişiyor. 3 farklı SSL sertifikası vardır;1.Domain SSL, 2.Organization SSL,3.Extented Validation SSL.

1.Domain SSL: domain’in yanında her türlü işleminizi karşılayabilecek ve browser’a bağlı  yeşil kilit sembolünü gösteren  ssl sertifikasıdır. (Benim kullandığım)

2. Organization SSL; Browserda domain’in yanında firma isminizin de yazıldığı SSL sertifikasıdır.

3.Extented Validation SSL; Browserda adres kısmının yanında hem firma ismini,firma logosunu ve kilit bulunmaktadır.

Alan adınızı(domain ssl) https protokolüne geçirmek için 10$’lık SSL tercih edilebilir. Öncelikle hosting panelinizden Certificate Signing Reques (CSR) kodu üretmeniz gerekiyor. Bu kod SSL siparişİ esnasında isteniyor. Sipariş tamamlandıktan sonra mail adresinize sertifika kodunuz gelecek. Bu kodu hosting firmanızın teknik desteğine vermeniz gerekiyor. Kurulum tamamlandıktan sonra url yönlendirme işlemiyle sitenizi https protokolüne yönlendirmeniz gerekiyor.

SSL türleri

Asp.net https yönlendirme:

Global.asax dosyası oluşturunuz.(add/new item/global application class) aşağıdaki Application_BeginRequest eventini eklemeniz yeterli olacak.

protected void Application_BeginRequest(Object sender, EventArgs e)

{

     if (HttpContext.Current.Request.IsSecureConnection.Equals(false) && HttpContext.Current.Request.IsLocal.Equals(false))

     {

          Response.Redirect("https://" + Request.ServerVariables["HTTP_HOST"] + HttpContext.Current.Request.RawUrl);

     }

}

wordpress

Wordpress https yönlendirme:

.htaccess dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyiniz.

RewriteEngine On

RewriteCond %{SERVER_PORT} 80

RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]