Entity Framework nedir?Entity Framework Yaklaşımları

.Net tabanlı projeler geliştirilirken genellikle MsSql Server ya da Access veritabanları kullanılır. Aynı projede farklı veritabanı(FireBird, Oracle, PostgreSQL…) kullanmak istersek Entity Framework ile oluşturulan sorgular, gerekli ayarlamalar yapıldığında  kolaylıkla diğer veritabanları için de kullanılabilir.

Entity Framework ile uygulama geliştirirken üç farklı yaklaşımdan birini kullanabiliriz. Bu yaklaşımlar:

  • Database First
  • Model First
  • Code First

Database First

Veri tabanı Sql server tarafındaysa bu yaklaşım tercih edilir. Aslında Entity framework çıkmadan önce de bu yaklaşım vardı. Sonuçta önce sql server tarafında tablolar oluşturuluyor sonra da visual studio ile bağlantı kuruluyordu.

Model First

Veritabanı,  visual studio üzerinden  model kullanılarak oluşturulur. Kod ve sorgu yazmayı sevmiyorsanız bu yöntem tercih edilmeli. Model klasöründe class oluşturulur. Bu classlar aslında bizim tablolarımızdır.

Code First

Eğer sorgu yazmayı seviyorsanız bu model kullanılmalı. Bu yöntemde design yapmak yerine kodlama yapıyorsunuz. Bu yaklaşım ile tüm kontrol elinizde oluyor, diğer yaklaşımlardaki gibi arka tarafta otomatik kodlar üretilmiyor. Yazmış olduğunuz kodlar veritabanını oluşturacaktır.